مرکز صنایع خلاق
_

مرکز صنایع خلاق

_

معرفی

_

همانگونه که از معنی اسم ذکر شده بر می آید هر آنچه به خلاقیت وابسته است میتواند جنبه ای از این صنعت باشد. ماده سازنده این صنایع خلاقیت و سرمایه فکری است که ریشه در فرهنگ هر مرز و بومی دارد.
آنگونه که از تعریف بر می آید صنایع خلاق، صنایعی هستند که اساس آن‌ها ایجاد و انتشار دانش و اطلاعات است. بر اساس این تعریف فعالیت های متنوعی در زیر مجموعه این صنعت قرار می گیرد.
طبق تعریف آنکتاد(1)، صنایع خلاق به چهار دسته:
میراث فرهنگی
محصولات هنری
محصولات رسانه­ای
محصولات مبتنی بر آفرینش­های کارکردی
تقسیم بندی می شود.
طی سالیان متمادی سهم ایران از این صنعت بسیار کم بوده و مطابق آمارها علیرغم سابقه تاریخی چند هزار ساله و توانایی بالقوه در تولید صنایع خلاق در بیشتر حوزه ها ، متأسفانه در حال حاضر ایران مصرف کننده این صنایع بوده و صادرات چندانی در این حوزه ندارد. دارا بودن پتانسل های بالقوه در زمینه های متنوع این صنایع و رشد روز افزون آن و ارش افزوده بسیار بالا ناشی از صادرات این صنایع مسئولین کشور را بر آن داشت تا نگاه ویژه ای به این صنایع داشته و گامهای مهمی در این زمینه بردارند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان متولی ، طی سالهای اخیر در راستای اعتلای این صنعت خیز بسیار مناسبی برداشته و از تمامی فعالان این عرصه حمایت های متنوع و روز افزونی را نموده است.
پتانسیل های بالقوه مریوان ، همچون مرز رسمی بین المللی باشماق ، زریبار به عنوان نگین غرب کشور و یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری ایران ، وجود مناطق بکر اورامانات و صنایع دستی چندین هزار ساله این منطقه ، ویژگی های منحصر به فرد فرهنگی این منطقه ، پتانسیل بسیار زیاد مردم مریوان در زمینه های فرهنگی و هنری ( مریوان از لحاظ فرهنگی شهری با سابقه تاریخی چند هزار ساله ، از لحاظ هنری پایتخت تأتر خیابانی ، از لحاظ زیست محیطی دارای بزرگترین انجمن های مردم نهاد و … است )و … ما را بر آن داشت تا از این ظرفیت نهایت استفاده را برده و پیشنهاد راه اندازی مرکز صنایع خلاق شهرستان مریوان را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رائه دهیم که خوشبختانه این پیشنهاد در سفر جناب آقای دکتر ستاری به استان کردستان مورد موافقت قرار گرفت و زمینه راه اندازی مرکز صنایع خلاق شهرستان مریوان در محل مرکز رشد واحد های فناور شهرستان مریوان فراهم گردید.
در حال حاضر این مرکز در فضای یکی از واحد های مرکز رشد واحد های فناور شهرستان مریوان قرار داشته و در ساختمانی که در آینده ای نزدیک جهت واحد های فناور شهرستان مریوان ساخته می شود در فضای یکی از طبقات به ارائه خدمات به علاقمندان به این صنعت خواهد پرداخت.

کارشناس مسئول:
آرمان لهونیان
ایمیل:
info@marivaninc.ir
وب‌سایت:
www.marivaninc.ir
شماره تلفن:
08734646908
آدرس :
مریوان بلوار شهید عبادت پاینتر از

درمانگاه تامین اجتماعی کوچه گه‌شبین 1

اعضای مرکز رشد

_
image

آرمان لهونیان کارشناس مسئول

گالری تصاویر

_